Zdrowy i piękny uśmiech to coś co chciałby mieć każdy lecz, aby cieszyć się nimi do późnej starości należy w odpowiedni o nie sposób zadbać. Nic nie zastąpi profilaktyki higieny jamy ustnej, jest kluczem przy zapobieganiu próchnicy, chorób przyzębia oraz innych chorób zębów i jamy ustnej.
Jakie korzyści zapewnia prawidłowa i właściwa higiena jamy ustnej?
Higienizacje ograniczają ryzyko powstawania próchnicy i chorób przyzębia, które mogą doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów.
Systematyczne usuwanie kamienia i osadu z zębów gwarantuje kontrolę nad zdrowiem dziąseł. Ząb będzie dobrze funkcjonował tylko wtedy, gdy będzie miał, nie tylko zdrową koronę, ale również będzie umocowany w zdrowej kości i zdrowym dziąśle.
Jakiekolwiek leczenie stomatologiczne, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne będzie o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej.
Przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej, towarzyszące paradontozie, zwiększają ryzyko występowania poważnych chorób ogólnoustrojowych, między innymi chorób serca i układu krążenia.
Niedostateczna higiena wpływa negatywnie na estetykę uśmiechu, może również powodować halitozę, czyli nieświeży i bardzo przykrego zapachu z ust oraz nadwrażliwość zębów.
Co najbardziej szkodzi zębom?
Przede wszystkim zła dieta i niewłaściwe nawyki żywieniowe. Jedzenie bogate w cukry, przetworzone pokarmy, słodzone napoje gazowane, palenie papierosów, niedobory składników odżywczych i minerałów, nieprawidłowe nawyki higieniczne a najbardziej unikanie wizyt u dentysty ponieważ te wszystkie czynniki można na bieżąco korygować podczas spotkania na kontroli u higienistki i motywować by stopniowo zapewnić optimum dla zdrowia jamy ustnej.
Jak powstaje kamień nazębny?
Kamień nazębny powstaje w skutek utwardzania płytki bakteryjnej związkami mineralnymi zawartymi w ślinie. Płytką bakteryjną nazywamy miękki osad przylegający do zębów, który możliwy jest do usunięcia za pomocą szczoteczki do zębów. Płytka bakteryjna zaczyna powstawać już kilka minut po wyszczotkowaniu zębów, ponieważ podczas szczotkowania zębów nie jesteśmy w stanie usunąć 100% bakterii z jamy ustnej. Pozostałe po szczotkowaniu na zębach, policzkach i języku bakterie ponownie się namnażają, a pewne składniki zawarte w ślinie powodują zlepianie się tych bakterii i przyleganie ich do zębów, właśnie w postaci nazębnej płytki bakteryjnej. Jeśli metoda szczotkowania jest niewłaściwa lub pacjent niesystematycznie myje zęby, minerały zawarte w ślinie zaczynają przenikać płytkę bakteryjną przylegając do zębów i stopniowo się utwardzać. W taki sposób powstaje kamień nazębny w miejscach gdzie najczęściej zapominamy o odpowiedniej higienie w tym momencie pacjent nie jet już w stanie sam sobie oczyścić zębów podczas szczotkowania a z każdym dniem kamień odkłada się w coraz większej ilości, zaczyna gromadzić się pod dziąsłami powodując stan zapalny, który objawia się krwawieniem i nieprzyjemnym zapachem z ust. Jeżeli kamień nazębny nie jest usuwany regularnie, może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego kości otaczającej ząb, wówczas kość zaczyna zanikać, a ząb traci swoje oparcie w kości i ulega rozchwianiu.
Jak często należy wykonywać skaling?
Skaling to profesjonalna nazwa na proces usuwania kamienia nazębnego. Zawsze powiiniśmy przychodzić na kontrolę stomatologiczną nie dłużej niż co pół roku lecz ten czas może zostać skrócny przez nadmierne odkładanie się kamienia względem potrzeb indywidualnych pacjenta. Regularne kontrole i wysokiej jakości profilaktyka, motywacja i edukacja dają pewność, że nic nie zagraża zdrowiu naszych zębów.
Czym jest zabieg piaskowania zębów?
Piaskowanie zębów jest standardową i prostą procedurą stomatologiczną, wykonywaną w celu poprawy higieny jamy ustnej. Polega na oczyszczaniu zębów przedbarwień, osadów i płytki nazębnej przy użyciu tłoczonej pod wysokim ciśnieniem zawiesiny, zawierającej drobinki substancji czyszczącej. Dodane do cieczy granulki nazywamy piaskiem stomatologicznym, skąd bierze nazwę cały zabieg.
Jak często należy wykonywać fluoryzację i czy fluor jest potrzebny?
Fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym polega na zastosowaniu preparatów zawierających związki fluoru w stężeniach wyższych niż dopuszczalne w preparatach do użytku domowego. Mogą mieć one postać lakierów, żeli lub pianek. Różnią się nie tylko formą preparatu, ale również stężeniem związków fluoru i właśnie dlatego dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. U dzieci powyżej 6 roku życia można użyć preparatów w postaci pianek i żeli. Przy niskim i średnim ryzyku próchnicy rekomendowane są one 2 razy w roku, przy wysokim – 4 razy w roku. Lakiery fluorkowe, stosowane 2–4 razy w roku, są bezpieczną metodą zapobiegania próchnicy zębów. Badania potwierdzają, że nie powodują ani fluorozy (nadmiar fluoru) ani objawów ostrego zatrucia. Jeśli chodzi o żele i pianki, najważniejsze jest, aby pacjent nie połykał preparatu. Dlatego stosuje się je dopiero powyżej 6 roku życia.
Zabieg wskazany jest u osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju próchnicy, a w szczególności u:
• dzieci
• pacjentów użytkujących aparaty ortodontyczne,
• osób z upośledzeniem umysłowym,
• osób z zaburzeniami wydzielania śliny,
• osób po radioterapii,
• u pacjentów z zaburzeniami odżywiania
• osób niebędących w stanie utrzymać dobrego poziomu higieny jamy ustnej,
• w przypadku nadwrażliwości zębów
Najważniejsza motywacja i edukacja
Niezastąpiona w dbaniu o nasze zęby jest także higienistka stomatologiczna, która wykonuje zabiegi higienizacyjne i odpowiada za profilaktykę. Uczy, jak właściwie myć zęby, jak prowadzić szczoteczkę, z jakiej szczoteczki i pasty korzystać, jakich płynów do płukania używać, w jakich proporcjach i porach dnia. Higienistka dobiera dla każdego pacjenta odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej, takie jak szczoteczka i pasta do mycia zębów, szczoteczka międzyzębowa, nitki dentystyczne, płukanki i irygatory. Szczególnej opiece poddawani są w naszej klinice pacjenci noszący aparaty ortodontyczne. Podczas noszenia aparatów ortodontycznych należy w sposób niezwykle rygorystyczny dbać o higienę jamy ustnej, a obecność zamków i łuków ortodontycznych utrudnia zabiegi higieniczne.
Wybielanie zębów, jak najbezpieczniej?
Metodę wybielania zębów należy dobrać do potrzeb pacjenta oraz do kondycji jego zębów. Ważne jest by pacjent do wybielania miał wyleczone wszystkie zęby oraz aby zęby przed zabiegiem były oczyszczone z osadów i kamienia nazębnego. Do najbezpieczniejszych dla zębów metod wybielania, które można polecić każdemu pacjentowi, specjaliści zgodnie zaliczają nakładkowe wybielanie zębów.
Wybielanie nakładkowe – o co chodzi?
Dzięki zastosowaniu tej metody zęby pacjenta mogą być jaśniejsze nawet o 6 tonów. Nakładkowe wybielanie zębów wymaga ścisłej współpracy stomatologa i pacjenta. Pierwszy etap zabiegu realizowany jest w gabinecie stomatologicznym podczas pobierania wycisku lub skanu 3D gdzie technik stomatologiczny wykonuje idywidualne nakładki do wybielania których można używać wotnie, natomiast kolejny to kontynuacja w zaciszu domowym pacjenta kiedy poinstruowany przez higienistkę lub lekarza sam obserwuje rezultaty i decyduje o pożądanym efekcie. Procedura ta to bezpieczne wybielanie zębów, ponieważ polecana jest nawet osobom, które mają wrażliwe zęby i dziąsła, a także słabe i cienkie szkliwo. Bywa, że jest to jedyna metoda, którą można dobrać do pacjenta. Nakładkowe wybielanie zębów ma długotrwałe efekty dzięki czemu potrzeba powtarzania zbiegu a tym samym dodatkowe koszty zdecydowanie się zmniejszają.
Białe plamy na zębach jak sobie z nimi radzić?
U niektórych osób na zębach pojawiają się białe plamki, które przybierają formę przebarwień. Białe plamy na zębach mogą być defektem wyłącznie estetycznym, ale mogą też oznaczać zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy, bądź być jej początkowym stadium. Istnieją dwa rodzaje białych plam. Jedne z nich powstają na skutek zaburzeń na etapie kształtowania się zęba i powłoki szliknej a drugie pojawiają się na wyrżniętych już zębach i są początkowym etapem powstawania próchnicy czyli odwapnieniem zębów. Dzieje się tak najczęściej z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej, złych nawyków żywieniowych, chorób ogólnoustrojowych oraz zaburzeń dotyczących ilości i jakości śliny. Grupą najbardziej narażoną na tego typu odwapnienia są dzieci i pacjenci ortodontyczni. Leczenie białych plam zależy od przyczyny ich powstania. Jeśli są wyłącznie defektem estetycznym, można skorzystać z metod, które oferuje stomatologia kosmetyczna. Problemem są natomiast plamy oznaczające zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy lub będące jej początkowym stadium. W takim wypadku należy pozostawać pod stałą opieką i korzystać z profesjonalnych zabiegów remineralizacji. W początkowym stadium mineralizuje się tkanki za pomocą żeli fluorkowych oraz preparatów z Wapniem i Fosforem jeśli jednak efekty nie są wystarczające wykonujemy zabieg ICON.
Czym jest zabieg ICON?
Metoda Icon to prawdziwa rewolucja we współczesnej stomatologii zachowawczej i estetycznej. Dzięki jej zastosowaniu można w łatwy i bezbolesny sposób poprawić zdrowie i estetykę zębów, a w efekcie – cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata. ICON – czyli infiltracja płynnej żywicy na powirzchniach gładkich, przywraca pierwotną strukturę szkliwa. Icon ma wiele zalet oprócz zatrzymywania rozwoju zmian próchnicowych i przedłużania żywotności zębów pozwala także zachować w nienaruszonym stanie zdrowe tkanki. Równie istotne jest to, że ten sposób leczenia nie wywołuje dyskomfortu u pacjentów obawiających się wizyt u dentysty.Zabieg wykonuje się podczas jednej wizyty a dzięki świadomości, że nie używa się wiertła zabieg nie będzie bolesny.