Higiena i profilaktyka
Szczególną rolę przykładamy do regularnie wykonywanych zabiegów profilaktycznych.
Regularne wizyty kontrolne,profesjonalne czyszczenie zębów oraz odpowiednie nawyki higieniczne są kluczowe dla utrzymania zdrowej jamy ustnej. Mają one na celu ochronę przed próchnicą i chorobami przyzębia-parodontozą.
Piękny, olśniewający, zdrowy uśmiech to nie tylko zdrowe zęby, to także zdrowe niekrwawiące dziąsła i świeży oddech.
Chcąc utrzymać ten efekt należy regularnie korzystać z zabiegów profilaktycznych-higienizacji w gabinecie stomatologicznym co 6 m-cy.
Pamiętajmy ! Lepiej zapobiegać niż leczyć.
RODZAJE ZABIEGÓW HIGIENIZACYJNYCH
1. USUWANIE KAMIENIA – skaling ultradźwiękowy
za pomocą bezpiecznej końcówki emitującej fale ultradźwiękowe z powierzchni z powierzchni zębów,z przestrzeni międzyzębowych, nad- i poddziąsłowych usuwane są twarde złogi kamienia i płytki nazębnej.
2. PIASKOWANIE - bezbolesny zabieg-pozwala usunąć osady po kawie,herbacie,nikotynie czy czerwonym winie . Piasek dociera w miejsca których oczyszczenie jest niemożliwe innymi metodami -np. w wąskie przestrzenie między zębami i bruzdy.
Piaskowanie zalecane jest szczególnie u pacjentów ortodontycznych,noszących aparaty stałe.
Do piaskowania wykorzystujemy ultra delikatny piasek
AIR -FLOW ,który nie drażni dziąseł i śluzówki.
3. POLEROWANIE -pozwala odzyskać naturalny blask i gładkość zębów- polerujemy dokładnie zęby specjalnymi pastami, szczoteczkami i gumkami.
4. FLUORYZACJA /REMINERALIZACJA
Nieodłączny element higienizacji. Wzmacnia szkliwo zębów i pomaga zapobiegać próchnicy, zmniejsza również ewentualną ich nadwrażliwość po zabiegową .Jeśli nie ma nasilenia próchnicy- wystarczające jest wykonanie tego zabiegu 2 razy do roku.
Zabieg fluoryzacji należy przeprowadzać u dzieci i dorosłych.
Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalnia jony fluorkowe . Zabieg ten pozwala na zredukowanie występowania próchnicy do 40% Przed lakierowaniem zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone przez skaling i piaskowanie. Zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym .Pozwala on na dostarczenie zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej podczas domowej fluoryzacji.
Zalecenia po lakierowaniu;
Nie należy jeść przez 1 godzinę po zabiegu .
5. LAKOWANIE BRUZD - całkowicie bezbolesna i bezpieczna procedura mająca na celu uszczelnienie w zębach naturalnych bruzd ,które są miejscem najbardziej podatnym na atak próchnicy.
Zabieg lakowania powinien być wykonany jak najszybciej po wyrżnięciu się zębów.
Lakowanie eliminuje możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach ,a gładka powierzchnia laku ułatwia zachowanie prawidłowej higieny .Prawidłowo przeprowadzone lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 90% Lakowanie zabezpiecza zęby na kilka lat. Kontrolne wizyty u stomatologa są okazją na sprawdzenie stanu powłoki uszczelniającej i ewentualne uzupełnienie.
INSTRUKTAŻ -uzyskasz dokładne informacje jak dbać o zęby ,indywidualnie dobierzemy technikę czyszczenia oraz doradzimy Ci jakiej szczoteczki i z jakich preparatów korzystać w trakcie codziennej higieny jamy ustnej.
Na modelu instruktażowym wyjaśnimy jak powinno wyglądać prawidłowe ;
+szczotkowanie zębów
+używanie nici dentystycznych
+stosowanie płynu do higieny jamy ustnej
Dodatkowo naszym pacjentom zalecamy szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i języka oraz irygatory wodne.