Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Pamiętaj o regularnych wizytach co 6 miesięcy
w gabinecie
stomatologicznym.

CZYSZCZENIE ZĘBÓW

Czyszczenie zębów należy do podstawowej higieny każdego człowieka ,który posiada zęby własne lub też implanty.
- Aby utrzymać zdrowe zęby
- Zdrowe niekrwawiące dziąsła
- Świeży oddech

Aby cieszyć się pięknym i białym uśmiechem należy regularnie co pół roku korzystać z profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym. Zabieg ten wykonujemy aparatem ultradźwiękowym i piaskarką, która doczyszcza nawet drobny osad w szczelinach zębów. Następnie polerujemy dokładnie specjalnymi pastami i szczoteczkami. Aby zęby były gładkie i lśniące. Tak oczyszczoną powierzchnię zębów pokrywamy profilaktycznym lakierem fluorowym.
Jeśli szyjki zębów są bardzo wrażliwe, dla całkowitego komfortu pacjent może skorzystać ze znieczulenia.

Profesjonalne czyszczenie zębów obejmuje też instruktaż higieny. Na modelu instruktażowym wyjaśniamy jak powinno wyglądać prawidłowe:
- szczotkowanie zębów
- używanie nici dentystycznych
- stosowanie płynu do higieny jamy ustnej

Dodatkowo naszym pacjentom zalecamy szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i  języka oraz irygatory wodne (water-pick)

Pamiętajmy! Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

LAKOWANIE ZĘBÓW

Na podstawie przeprowadzonych na całym świecie badań wiemy, że higiena osobista i fluoryzacja są niewystarczającymi metodami profilaktycznymi do ochrony przed próchnicą bruzd i szczelin.
Płytkę nazębną łatwo można usunąć z powierzchni żującej, ale głębsze szczeliny w trzonowcach i przedtrzonowcach są niedostępne dla włosia szczoteczki. Ich budowa morfologiczna stanowi odpowiednie miejsce retencyjne dla płytki nazębnej – bakterii próchnicotwórczych, w których następnie rozwija się próchnica.

Z tego też powodu około 80 - 90% przypadków próchnicy jest związanych z powierzchnią żującą. Wyniki wielu badań klinicznych wskazują, że profilaktyczne uszczelnianie bruzd zębowych jest najskuteczniejszą formą zapobiegania próchnicy.

Zabieg lakowania powinien być wykonany jak najszybciej po wyrżnięciu się zębów, można go wykonać gdy bruzdy nie są zajęte próchnicą. Celem lakowania bruzd jest stworzenie bariery fizycznej, która ma przeszkodzić powstawaniu miejscowej płytki na dnie bruzdy. Oczyszczoną powierzchnię żującą zęba odpowiednio przygotowuje się i wypełnia lakiem szczelinowym. Laki są dzisiaj wzbogacone fluorem, aby połączyć mechaniczne blokowanie bruzd i szczelin z przeciwbakteryjnym działaniem jonu fluorkowego. Fluor ponadto zwiększa odporność szkliwa na działanie kwasów.

 

LAKIEROWANIE ZĘBÓW

jest to pokrycie wszystkich zębów preparatem w postaci lakieru, z którego uwalnia się fluor przez 12 godzin. Fluor sprawia, że zęby są bardziej odporne na kwasy bakteryjne powodujące próchnicę, remineralizuje już odwapnione szkliwo ,zamyka mikroubytki , zmniejsza nadwrażliwość zębów.
Jeśli nie ma nasilenia próchnicy – wystarczające jest wykonywanie tego zabiegu 2 razy w roku.

Komu należy lakierować zęby?
Dzieciom i dorosłym - szczególnie po czyszczeniu  zębów z kamienia nazębnego.

Zalecenia po lakierowaniu:
Nie należy jeść przez 1 godzinę po zabiegu i około 12 godzin nie szczotkować zębów.

 

(c) 2011 DENTAL S