Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Równe, prawidłowo ustawione zęby to nie tylko estetyka, ale i zdrowie.

APARATY RUCHOME

APARATY STAŁE

Leczenie ortodontyczne pozwala na przywrócenie prawidłowego ułożenia zębów szczęki i żuchwy względem siebie. Wyrównuje i właściwie ustawia zęby w łuku zębowym. Równe, prawidłowo ustawione zęby to nie tylko estetyka, ale i zdrowie.

Równomierny kontakt zębów pozwala rozłożyć nacisk w trakcie gryzienia na wszystkie zęby. Gdy zęby stoją nieprawidłowo: są przechylone, zrotowane lub brakuje zęba, wtedy niektóre z nich przyjmują większy nacisk, a inne nie kontaktują wcale. Efektem tego jest szybkie ścieranie szkliwa przeciążonych zębów, a czasem zanik kości wokół zęba, a z czasem może dojść nawet do bólów mięśni i zmian zwyrodnieniowych w stawach co utrudnia ich prawidłowe funkcjonowanie.

Leczenie ortodontyczne często może również zniwelować wady wymowy, jak również poprawić jakość żucia (gryzienie, odgryzanie pokarmów).

Ciasno i krzywo stojące zęby utrudniają dokładne mycie i sprzyjają powstawaniu próchnicy oraz odkładaniu się kamienia nazębnego.

 

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

W skrócie, leczenie ortodontyczne polega na wyprostowaniu krzywo stojących zębów i zharmonizowaniu ich wzajemnych kontaktów. Przed przystąpieniem do leczenia wszystkie zęby, które tego wymagają muszą być wyleczone.
Ortodonta dobiera aparat ortodontyczny indywidualnie do potrzeb pacjentów w zależności od wady zgryzu i dostosowany do wieku pacjenta.

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku.

 

W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych Pacjenta nowoczesna ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Stosujemy aparaty ruchome ( wyjmowane z ust) i aparaty stałe (niewyjmowane ).

APARATY RUCHOME

Ortodontyczne aparaty wyjmowane mają różne kształty, różne elementy i wykonywane są indywidualnie w zależności od typu wady. Zwykle stosuje się je u dzieci, które mają przed sobą jeszcze długi okres wzrostu kości czyli w wieku do 11 lat, kiedy to można wykorzystać ten wzrost do prawidłowego ukształtowania szczęki i żuchwy. Dlatego leczenie ortodontyczne aparatem ruchomym należy rozpoczynać możliwie najwcześniej. Aparaty ortodontyczne wyjmowane należy nosić w ciągu dnia minimum 7 godzin i całą noc ( min. 14 h/dobę ).
W przypadku niektórych wad wymagane jest leczenie dwuetapowe, czyli najpierw aparatem zębowym ruchomym (wyjmowanym) a potem aparatem stałym.

APARATY STAŁE

Ortodontyczne aparaty stałe składają się z malutkich „zameczków” przyklejonych do powierzchni zębów. Przez szczeliny zamków przechodzi łuk wykonany z odpowiedniego drutu, po którym jak po szynach przesuwane są zęby. Aparatu stałego nie wyciąga się z ust podczas całego okresu leczenia, który trwa w zależności od wady zgryzu od roku do trzech lat. Aparat stały stosuje się gdy dziecko ma już większość zębów stałych. Nie ma górnej granicy wiekowej, choć leczenie u młodych osób przebiega szybciej i sprawniej. Wbrew obawom niektórych pacjentów przyklejanie zamków nie jest bolesne i nie niszczy zębów.

Aparat ortodontyczny metalowy - precyzyjny i tańszy aparat na zęby. Daje możliwość tworzenia indywidualnego wizerunku poprzez zastosowanie kolorowych gumek utrzymujących łuk.

Aparat ortodontyczny estetyczny - to przede wszystkim aparat ortodontyczny porcelanowy ( w kolorze zęba) lub aparat ortodontyczny kryształowy ( jego inna nazwa to aparat szafirowy )jedyne całkowicie przezroczyste zamki ortodontyczne. Aparat kryształowy to idealne rozwiązanie dla wymagających pacjentów.

 

Leczenie obydwoma typami aparatów ortodontycznych jest bezpieczne i wymaga zwykle comiesięcznej kontroli, podczas której lekarz aktywuje działanie aparatu. Leczenie niekontrolowane może zniszczyć zęby i popsuć zgryz.

W przypadku stosowania aparatów zębowych istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej, szczególnie w przypadku leczenia ortodontycznego aparatem stałym, który sprzyja pozostawaniu resztek jedzenia wokół zamków. Widoczne efekty leczenia pojawiają się bardzo szybko. Ograniczenia i dyskomfort związane z noszeniem aparatu ortodontycznego procentują w późniejszym życiu zdrowszymi zębami i ładnym uśmiechem.

 

(c) 2011 DENTAL S